Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPS

Pražská skupina S.P.S. (neboli Snížená pracovní schopnost) představuje úspěšnou generaci českého punku konce osmdesátých let. Počátky skupiny musíme hledat někde v roce 1984 kdy v absolutně nepunkových MEGAWATT kde se sejde Zdeněk Kaplan ,Vilda Reiner Kunratická zkušebna kde se všichni schází je zásobárnou budoucích členů SPS,v roce 87 se zde formuje skupina Defekt kde hraje Karel Zelenka a Kuba.K Defektu se přidá začátkem roku 88 také Šebek a Růžička,všichni již delší dobu jezdí na koncerty FPB a později skupiny ŠANOV tak že se jim punkrock začíná líbit víc než hard rock , který doposud hráli. V průběhu jara 88 se skupina přeformuje na SPS a v kapele zůstane Růžička,Šebek a Zelenka.

V roce 89 jde Šebek na vojnu a post basáka zabere Brouk který už hrál v Modrých tancích ale po půl roce od SPS odejde , proto si basu vezme na svá bedra Zdenek Růžička a na kytaru začne hrát spoluhráč z Defektu Kuba.

SPS spolupracují v roce 89 s Petrem Bergmanem /Bergámo/ který pod hlavičkou BLACK HAND vydá SPS demo s názvem ODPLATA. Kterou natočí na osmistopém magnetofonu , kterou i s mixováním udělali za pouhých sedm hodin. "Odplata" má pětatřicet minut a je na ní dvanáct skladeb.

Na jaře 1989 absolvovali byrokratické obvodní kolo Rockfestu. Ještě než se samotné klání uskutečnilo, museli předložit své texty na národním výboru, kde jim je rázně proškrtali. Samotná soutěž byla pokračováním ideí národního výboru. Přestože skončili druzí, porota složená z rudých starců v kravatách je vyřadila pro údajnou úroveň textů na samé hranici únosnosti. Dál tedy nepostoupili, přesto o nich - jako o jediných - na základě tohoto vystoupení napsali přítomní holandští novináři článek pod názvem Terror-punk. Škoda jen, že sešlo z avizovaného pozvání na koncertování v zemi tulipánů.

V revolučním vřavě koncem roku 89 odejde od SPS poprvé Zelenka a nahradí jej starý známý z Megawattu Vilda.V roce 1990 se kapela dostane na pražské výsluní a natočí pro Multisonic svoje tři nejslavnější skladby Ruskou , Mamu a Svobodu.Kompilace s názvem EPIDEMIE je poměrně rychle rozprodaná. Hvězda SPS stoupá poměrně vzhůru a kapela nutně potřebuje svoje první album.V té době se hodně hraje a SPS vystupují společně s Plexis a skupinou Do řady.


Koncem roku 90 dochází v Praze ke střetům mezi nacisty a punks ,SPS se přidává na stranu punks a brzo dojde k napadení Zdenka Růžičky a jeho těhotné manželky Moniky , v noční tramvaji při cestě domů.V tento kritický moment přijíždí TV štáb anglické BBC a natočí hodinový dokument o mladých punks a jako proti pól je i druhá část věnována naci kapelám a jejím vůdcům.Tento hudební snímek kde SPS jsou hlavní skupinou která hudebně provází celý pořad se stal kultovním televizním pořadem v Anglii a každoročně je obrovskou událostí pro mnohé punks.

Začátkem roku 91 se SPS připojí k tehdy slavné skupině ŠANOV kterou produkuje agentura ANK a absolvují turné po Slovensku.Při vystoupení v Bratislavě se vypraví obě skupiny do Vídně.Na hranicích s Rakouskem pocítí poprvé to čemu se říká západní komplex,jsou vykázáni z Rakouska a je jim zakázán vstup do Rakouska na jeden rok.

Hudba a texty S.P.S. se jako již tradičně opírá o tehdejší situaci v české kotlině. Sympatie ke Clash,Dead, Kennedys a Exploited se odrážejí zejména v jejich textech. Zpravidla politicky angažovaná slova (prolínající se celou tvorbou) se střídají s kritikou všeho možného od ekologické situace severních Čech až po nadávání na vojnu. Podle jejich vlastních slov: "Většina našich textů už není aktuální a některé ztratily význam. Teď už je to akorát vzpomínka na to, co bylo."Ovšem politická situace v naší zemi zpět přináší stejné otázky jako v roce 88.

V roce 1991 se skupina dostává přímo pod agenturu ANK ,manažer Petr Růžička má osobní problémy se skupinou ŠANOV a proto bere trucující severočeské hvězdě koncerty a absolvuje je s SPS.Ohlas na vystoupení SPS je pro ANK obrovským překvapením a proto ihned domluví natočení nového alba u vydavatelství Globus.Po dohodě obou Růžičků opustí SPS Kuba pro jeho metalový projev kytary.

První (podle mě s největšími hity ) desku "Jsme v hajzlu" nahráli v prosinci 1991 v Děčínském studiu. Najdete na ní písničky z předrevoluční éry a hlavně památnou "Mámu" a "Ruskou" (viz. archív,nebo MP 3).Jsme v hajzlu vychází ve stejný měsíc jako licenční Nirvána.Obě alba spolu trhnou rekordy v prodeji ,za jeden kalendářní rok se prodá okolo 25 000 vinilů a kazet později je vyrobeno i CD.

Finanční zisk z prodaných Jsme v hajzlu skupina investuje do aparatury a nového auta.Poté procestuje celou Evropu a přichází i první nabídky ze zámoří.Tuzemské koncerty SPS začne omezovat protože se dostavuje klasická únava z množství koncertů.Jeden z nejlepších koncertů v té době je vystoupení v pražské Lucerně ,kterou SPS zcela vyprodá .Mezi Petrem /ANK/ a Zdenkem /SPS/ Růžičkovými dojde k jistému hudebnímu souznění nápadů a vznikne velice plodná spolupráce.V červnu 92 odejde od SPS bubeník Vilda , začíná měsíční hledání nového bubeníka.Stane se jím staronový Karel Zelenka který byl u začátku skupiny.

V lednu 93 se ve stejném studiu v Děčíně, kde SPS natočila svoje první album kapela sehrává a natočí promo CD singl který vychází u ANK jako The Great Terasy Schweine.Na CD je 5 skladeb které jsou později natočeny ještě jednou v jiné podobě na novém albu.

Téměř měsíc poté ( únor- březen 1993) dochází k nahrání další desky se staronovým bubeníkem Karlem Zelenkou nazvané "Podivný dědictví". Nahrávka vzniká v Ostravském studiu Citron za přispění producenta Zdenka Mazače a za tichých rad Miloše DODA Doležala.Typický je přechod k tvrdosti ovšem na úkor melodičnosti. I tak se však na albu objevují některé kvalitní kousky jako např. Svoboda 89. Součástí CD, které vyšlo v reedici, je i šest bonusových live skladeb z koncertu ve Veselí nad Moravou.Zde se SPS vypořádalo s několika kousky které již nechtělo vydávat na reguelním albu ale skladby jako je Váckavák,Vojna nebo Terasy bylo škoda někde nevydat , proto se po dohodě s manažerem ANK dohodli na live snímku jako CD bonus.Vychází ještě kazeta kde bonus není,vinil už v té době je zcela neprodejnou záležitostí a proto ANK od jeho lisování upouští.

Nové album je podpořeno novým TV klipem který se jako skoro všechny punkové video klipy ztrácí pro nezájem televizních producentů.SPS -ka pokračují ve své koncertní tvorbě po celé ČSR a společně se skupinou ZONA A a Svobodná Európa procestují skoro celé Slovensko.Pravidelně vystupují v Praze v klubu Bunkr a Belmondo,v Plzni Pod Lampou a v mnohých již dnes zaniklých klubech po celé republice.Album Podivný dědictví se prodávalo docela slušně a prodalo se ho okolo 13 000 ks.SPS dostane pozvání do italského Bolšána na prestižní hudební festival,skupina se opět setká s nepochopitelnou buzerací ze strany Rakouských celníků a do Itálie cestuje přes Švýcarskem přes celé Alpy.Nakonec dorazí s desetiminutovým zpožděním a festivalové vystoupení proběhne v pohodě.


Koncem roku 93 dojde ke tvůrčí krizi a kapela je bez zkušebny a stále přehrává stejný repertoár a dojde k problémům s bubeníkem Karlem Zelenkou a proto se skupinou již podruhé rozchází,náhrada přijde z předměstí Poděbrad.Láďa „truhlář“je talentovaný bubeník ale nikdy nehrál punk.

Rok 1994 začne skupina bez bubeníka a tento rok je velmi problémovým rokem v životě skupiny SPS.

SPS musí zpracovat repertoár skupiny a naučit nového bubeníka všechny skladby,proto si dává kapela dvojměsíční pauzu,mezitím skupina angažuje i druhého kytaristu Jaromíra Machka zvaného Jerry.Nově sestavená kapela má daleko tvrdší zvuk a druhá kytara umožní víc sólových vyhrávek na kytaru.Také zpěv se rozšíří o třetí hlas .Když už vše začne normálně fungovat začnou problémy s bubeníkem Laďou který má problém s dojížděním do Prahy a jeho osobní problémy v rodině se promítnou do vystupování SPS.

Proto Jirka Šebek sežene náhradu v podobě Aleše Mrštíka který hraje v PS.Velice rychle se naučí repertoár a bez znatelné pauzy SPS vystupuje dál na koncertech po celé republice.S Alešem přijde i možnost zkušebny a poměrně odpočatá skupina začne rychle sestavovat nový repertoár který se stane základem nového alba. V květnu 95 oznámí Zdeněk Růžička při cestě autem na Moravském turné svou rezignaci a odchod ze scény.Únava hlasivek a rozrůstající se rodina dostala přednost před punkovou slávou.Dohodnutý je termín do konce léta 95.Mezitím kapela vystupuje ve společnosti slavných britských a amerických skupin jako např.UK Subs,English Dogs,Red Letter Day,Curbside ,KPF a mnoho dalších.Deska "God save the president" vydaná v srpnu 1995 znamenala návrat ke staré dobré punkové melodičnosti; najdete zde i několik předělávek např. od Boba Dylana Telexovských D.Kennedys,ale od A 64 Já nemám šajn který je úpravou od PTTB.Těsně před samotným nahráváním ve studiu se stane novým zpěvákem Láďa Budz které si manažer Růžička vybere na koncertech SPS v jižních Čechách kde předskakují PHNK.Ve studiu si už Budz zazpívá na několika skladbách a občas\zaskočí i za unaveného Zdenka,podobnost hlasu nebyla náhodná.Samotný křest nového alba v Pražském klubu BUNKR , které dostalo rychle zkrácený název President se vlastně stal rozlučkovým vystoupením Zdenka Růžičky.V září 95 vystoupí Zdenek ještě jednou v zámeckém klubu v Novém Městě nad Metují.

Ve studiu ,při mixu nového alba,dojde k roztržce mezi Šebkem a Mrštíkem a Šebek který se po odchodu Z.Růžičky stal vůdčí osobností v kapele , Aleše krátce podokončení alba vymění za Romana Čunderlíka , který odešel od drogově zničené Svobodný Európy. SPS se stane česko – slovenskou kapelou.

Nově sestavená kapela vyráží na turné po celé Evropě a ve Francii společně s Mass Murderer procestuje celou Bretaň.První pokus o vstup na Ostrovní půdu skončí incidentem který proběhne ve všech anglických TV.Kapela po úspěšném vystoupení v Normandii vyrazí na cestu z Cherbourg do Portsmouth ,samotná cesta do Francouského přístavu byla velice dramatická a již odplouvající loď zastavila na poslední chvíli samotná kapela,pak se při 8 hodinové plavbě na Ostrovy rozpoutalo neřízené párty a to nejspíš neušlo britské policii ,v Portsmouth se ujali SPS policisté a ihned je umístily do cely odkud kapelu vykázali za 16 hodin výslechů zpět do Francie s doporučením aby se nikdy víc na ostrovy nevydala.Britské emigrační zákony nebrali v úvahu že chudé punkové vystoupení není výdělečným počinem ale neoblomně kapelu poslali zpět.Do Anglie se prostě musí bez kytar a aparatury čemž se po několika měsících přesvědčí i Massmurderes.Po neslavném návratu z Anglie se kapela připravuje na svoje zámořské turné po USA které jim zajistí skupina CURBSIDE a hlavně jejich český bubeník Čečí se o kapelu postará jak to nejvíce jde.Několik koncertů v Německu a prodej nového CD umožní ANK koupil letenky a kapela cestuje na 6 týdnů do Californie a Nevady v sestavě Jirka Šebek ,Jarda Machek,Laďa Budz a Roman Čunderlík a spolu s kapelou cestuje i manažer ANK Petr Růžička .Mezitím se ale ještě připravuje květnové turné po Francii které mělo proběhnout měsíc po návratu z USA.V Americe je zrovna v roce 96 obrovský vzestup punkové komerční vlny a spousta mladých je punk kulturou fascinována,v radiích hraje pouze punková muzika a je jedno jestli jde o radio z vysoké školy nebo státní rozhlas.Popisovat tady všechno co se za těch 6 týdnů zažilo by bylo zdlouhavé ale SPS tam zanechali ten nejlepší dojem ačkoli si myslím že nehráli v nejlepší sestavě.Ovlivnily skupinu Ranci která bydlela několik domů ve stejné čtvrti v San José,zahráli si v prestižním klub na Gilmann street kde se udělala Nirvána ,Bad Religion,Offsprings a další slavný americký kapely.Koncerty navštívilo od několika desítek po několik stovek punks.Celé turné bylo však dlouhé a Šebek nesnášel tuto psychickou zátěž,nejprve se rozhodnul že po návratu do Evropy vymění Láďu Budze za jiného vokalistu a ke konci turné mu to dával patřičně najevo.

Po návratu SPS z USA je měsíc ticho nikdo nechce nikoho vidě ani slyšet, začátkem května je koncert v Bunkru a tam během pauzy na šatně Šebek rozpustí svoji sestavu SPS,manažer Růžička ihned bere šanci na změnu v kapele a po odstoupení Čunderlíka z postu bubeníka si bere zpět Aleše Mrštíka jako záskok .Jarda Machek a Laďa Budz chtějí také pokračovat a takjje třeba zajistit post nového basáka padne jméno Davida Riegera , který hrál s Budzem v PHNK.Sestava je v podstatě hotová a jde jenom o jméno,Šebek v Bunkru prohlásí dělejte si s SPS co chcete a odejde.¨Kapela se snaží o staronový repertoár ale nestíhá francouzské turné a proto se vzdá možnosti vystupovat v květnu po Francii a raději ve zkušebně pilně cvičí.Do Francie nakonec cestuje Slovenský Hasiací pristroj.

V červnu 96 se kapela zformovala a společně s Red Letter Day vystupuje na několika koncertech po Čechách.Ohlasy fanoušků jsou pozitivní a dokonce zpěvák skupiny EE Bořek se nechá slyšet že tadle sestava je sice lepší co do projevu ale bohužel se již nejedná o SPS.V létě se kapela dostává na několik festivalů a vystoupí v Kolíně na festivalu společně se SHAM 69 , Massmurderrers , Guiness , Zonou A a spoustou dalších .To se ale nelíbí staré gardě SPS a začnou prohlašovat že oni jsou SPS,nepříjemné tahanice do kterých vstoupí i hudební časopis Bang , skončí přejmenováním poslední sestavy SPS na SQUAD 96.Squad potom pokračoval několik let v tradici SPS a hlavně v zahraničí získal veliký kredit.

ANK potom vydá ještě kompilaci ze všech natočených album + bonus dvě fotbalové hymny pro FK Teplice,kompilace nese název Collection

Stará sestava kde je Zdeněk Růžička,Jirka Šebek a Karel Zelenka se sice zmůže na několik koncertů v průběhu období podzim 1996 – 2000,hlavně na koncertě v ROXY zanechají na punkery výborný dojem ale nakonec se rozejdou po neúspěšném vystoupení v Českém Brodě.

Další pokračování SPS mělo několik schůzek kde např.manažer Růžička domluvil se Šebkem vystoupení před Toten Hosen v Praze ale nikdy nedošlo k něčemu dalšímu.

Osudné setkání obou Růžičků v lednu 2002 na svatbě v Miroticích kde se nejspíš navázala další spolupráce.Nabídka na jedno vystoupení skupiny SPS na našem největším festivalu v TRUTNOVĚ byla signálem k zahájení jednání o nové sestavě. Zrovna rozpadla skupina Squad 96 a její dva členové Jarda Machek a David Rieger ,se již dříve snažily o spolupráci s Jirkou Šebkem , leč marně , tak se kapela sestavila velice rychle a po několika zkouškách mohla triumfálně vystoupit před více než 10 000 návštěvou v Trutnově.Bubeníka Doda Pražence si vybral manažer ANK Petr Růžička,nakonec poslední dva roky bubnoval ve Squad 96.Jako před premierový koncert si kapela narychlo domluvila koncert v klubu Velvet v Teplicích kde vybrala na povodně několik tisícovek a jako jedna z prvních podpořila povodňové konto. Po úspěšném vystoupení na Trutnovském festivalu se všichni shodli že by bylo škoda nepokračovat v této spolupráci.

Dnes má SPS za sebou několik vystoupení v Čechách a na Slovensku,v podstatě vystupuje 2 – 4x za měsíc, připravuje se na letní festivaly a jedná s manažéry v Anglii a ve Francii o vystoupení v průběhu léta a podzimu. Během roku 2003 by SPS chtěly natočit live album kde by se kromě starých pecek objevilo i několik nových skladeb.

Ve stádiu přípravy je i nový hudební klip pro TV stanici O a ve stadiu jednání je nové album se spoustou hostů z celé Evropy.Jedná se starý projekt který skupina SPS připravovala již v roce 1994.

Uvidíme kam se bude další cesta SPS ubírat zatím se můžeme těšit na reedici starých nahrávek a fanoušky potěší svojí přítomností na mnoha pódiích letních OPEN AIR festivalů.

Bio leden 2004.
Live album se povedlo nahrát dále zatím nejsou peníze na větší projekt a na lepší studio. Po velice úspěšném tažení na letních podiích od června do září 2003 kdy SPS nechyběla na žádném významném festivalovém postu. Podzim a předvánoční koncerty zakončila skupina v plném očekávání roku 2004. Bohužel změna je život a tak se skupina na konci ledna 2004 rozloučila s bubeníkem a basákem.Dodo se vrátil zpět do Bratislavy a Šlapáka pomalu pohltilo jeho zaměstnání a SPS chce v tomto roce dokončit nový repertoár a natočit před vánoci nové album. Nové akvizice se stali Honza Sklenář zvaný SKLENÍK - basa a David Šrýtr TERITORI - bicí Oba aktivní členové skupiny Model 77 a sami nabídli že budou preferovat skupinu SPS a pokusí se plně nahradit své předchůdce.V březnu má SPS vystoupit na PUNKAID festival /GB/ HEMSBY HOLIDAY CENTRE nr GT YARMOUTH a při cestě zahrát na dvou koncertech ve Francii.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

S.P.S.

(FAN, 23. 8. 2007 20:38)

S.P.S. JE LEGENDA JAK SVINA PROSTE SUPER AJ AKO LUDIA-NAMYSLENOST U NICH NEHROZI