Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie ve světě

Punk se k nám začal dostávat různými kanály tak zhruba rok po punkové revoluci v Británii, tzn. někdy v roce 1977. Ovšem mezi zakladatele punku v Anglii patří kapely ještě před Sex Pistols, např. anarchističtí "The Pretty Things" nebo rocková legenda "The Who". Nesmím opomenout sem napsat také americké Ramones, NY dools,Televizion, Dead boys, a další. Je spoustu punkových kapel, co tu byli mnohem dřív než Sex Pistols, ale nikdo jako oni nedokázali udělat takovej poprask. Díky nim nastala skutečná punková revoluce a to se jim proste musí nechat! Navíc byli skvělí, takže legenda je na světě:-)

Historie u nás

 Zřejmě první českou punkovou skupinou byla skupina "Hlavy 2000". Člen Milan Jonšta říká: "Byl jsem v létě 1977 s rodičema v Jugoslávii, kde jsem si zakoupil německý časopis Bravo, tehdy ještě velmi tvrdý a tam jsem objevil fotografie Sex Pistols, Damned a Clash. Vypadali úplně jinak, byla to naprosto jiná rocková vizáž, než jaká tehdy letěla, protože ty skupiny byly ostřihaný nakrátko. Začal jsem se o ně zajímat, a když se mi ještě téhož roku dostaly do rukou jejich nahrávky, byl jsem v šoku. Kapely hrály jednoduše, 4-5 akordů, a bylo to tvrdé a zároveň melodické. Tehdy mě napadlo, že bysme to mohli vlastně zkusit taky. Okamžitě jsme založili kapelu a někdy v prosinci 1977 se konala v Havířově-Horakůvce první punková zábava.“

První vlna punku u nás:  V letech 1980-1984 zanechala první vlna punku v tuzemské historii nesmazatelné otisky v podobě kapel jako např. Zikkurat, Energie G, F.P.B., Kečup, A 64 a další. První vlna měla svých pár kapel, které však hrály pro různorodé publikum, neboť punkerů u nás zatím nebylo příliš mnoho. Léta 1985-1986 znamenala různé personální změny, většina členů skupin nastupovali na vojnu (mnozí z nich raději dobrovolně do psychiatrické léčebny), do různých škol, odcházeli do emigrace, takže tyto roky jsou ve znamení určitého zmatku, konce některých kapel, u jiných zase jejich začátků. Mnohé skupiny třeba i přežily, ale s totálně odlišným obsazením.

Druhá vlna punku u nás: Situace začala poněkud krystalizovat v roce 1987, takže zde můžeme hovořit o období tzv. druhé vlny českého punku. Po roce 1986 se situace hodně změnila. Vedle starých punkových matadorů, přeživších temné roky (i když po velkých potížích - FPB, Visací zámek), se v tuzemsku vyrojilo velké množství punkových kapel a jejich příznivců. Rozkvět punku zapříčinilo hlavně to, že se se sem ze Západu snadněji dostávaly nahrávky punkových kapel a punk dostával znovu relativně více prostoru v psaných médiích.V následujícím období zdánlivého uvolňování se objevily články např. o HNF, Visacím zámku, či Šanovu 1.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What is a conformist blood oppression

(Aimpatuity, 28. 7. 2018 1:55)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/generique-cialis-suisse/